WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Bağ Bahçe DATÇA

Bağ Bahçe DATÇA

25 Eylül 2023, 13:07

Kendini kıştan ayıramayan bahar yağmurlarının görüldüğü şu günlerde, özellikle de pandemiden dolayı gelen sokağa çıkma yasaklarının azaldığı bu son dönem, güneşin bonkör davrandığı her gün kendimizi dışarılarda buluyoruz.

Her zaman aşkla anlatıyoruz; Ege ile Akdeniz’in birbirini kucakladığı noktada Datça yarımadasının, havasının, suyunun sağlıklı ve büyüleyici güzellikte olduğunu.

Peki ya hiç toprağının zenginliğinden bahsettik mi?

Datça yarımadasındaki topraklarda dünyada 3. sırada gelen en güzel badem ağaçlarının yetiştiğinden bahsetmişizdir.

Ancak yarımadanın kuzeyi, Ege denizinden gelen serin ve nemli havanın tropikal iklimi ve bitki örtüsüyle oluşan sık ve geçit vermeyen ormanlarından hiç söz etmiş miydik? Veya yarımadanın güneyinin herkesi kıskandıran Akdeniz bitki örtüsü Maki’ye sahip olup, birçok ağaç ve bitki çeşidini barındırdığını olduğunu?

Datça’nın yel değirmenlerini coşturan rüzgarına rağmen, yüzümüze gülümseyen bu güzel güneşli havada bağ bahçe gezelim istedik biraz.

Herkesin bahçesinde, tarlasında vardır mutlaka badem ağaçları. Bunun yanında narenciye olmazsa olmazıdır Akdeniz ve Ege insanının. Neredeyse tüm yeşillikleri görebilirsiniz bağ, bahçede. Soğan, sarımsak, maydanoz, roka, marul… Bunlarda olmazsa olmazıdır bu yörenin yerli halkının. Kendi bahçesinden yer meyvesini, sebzesini.

Kulağa ne hoş geliyor değil mi? Özellikle de oturduğumuz binalardan iklimi ve toprak örtüsü bozulmuş, beton yığını haline gelmiş, nefes alınamayan büyük şehirlerden.

Sonra yolumuzu dağa, tepeye yönelttik. Bu iki farklı iklim ve bitki örtüsünün sahip olduğu zenginliği görmeye.

Ancak duyduk ki; Türkiye’de sadece Datça yarımadasında görebileceğimiz 10’dan fazla bitki varmış. Ve hatta Dünya’da sadece burada bulunan 2 de tür varmış.

Biz de dedik; 1 gece yalnızca dalgaların sesini dinleyebileceğimiz, muazzam mavilikteki denizi seyredebileceğimiz Palamutbükü koyunda, kaliteli, konforlu, huzur dolu Otel Mavi Beyaz’da konaklayalım. Ve diğer yolculuğumuzu ertesi güne bırakalım. Bir diğer günde tekrar buluşmak üzere..