WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Baharın yeni günü Nevruz..

Baharın yeni günü Nevruz..

25 Eylül 2023, 13:05

Baharın yeni günü (Nevruz) ile havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başladı.

Anadolu, Orta Asya ve çeşitli coğrafyalarda farklı inanışlarla kutlanan Nevruz; kıştan çıkış, baharın yeni günü anlamı taşımaktadır. Bazı inanışlarda yılın yeni günü, bazı toplumlarda da doğanın uyanışı, bahar bayramıdır. Ve her toplumda çıkış sebebi bir birinden farklıdır.

Türkler için, baharın gelişinin kutlanmasının yanı sıra Göktürklerin yeniden doğuşunu anlatan Ergenekon Destanı’ndan kaynaklandığı biliniyor.

Destana göre dik yamaçlı dağlarla çevrili bir vadide 400 yıl kalan Türklerin dağın demir kısmını eriterek kendilerine yol açtıkları, çıktıkları günün 21 Mart olduğu anlatılıyor. Nevruz’un bu nedenle kutlandığına inanılıyor. Nevruz, bu coğrafyadaki insanları birbirine kenetleyen, birlik ve beraberliği pekiştiren bir gündür.

Baharın neşeli, cıvıltılı günleri ve havaların ısınması da, mahallenin Nevruz bayramını, ritüellerle, sofralar kurarak, ateşler yakarak, bir arada keyifle, beraberlikle kutlamasını sağlar.

Biz de, Akdeniz sıcaklığının yaşandığı, Ege’nin tatlı meltem esintisinin tenimizi okşadığı, baharı karşıladığımız Palamutbükü’nde gerçekleştirdik ritüellerimizi.

Otel Mavi Beyaz’ın mutfağında yöreye özgü lezzetlerle 7 çeşit birbirinden enfes tatlarda donatılan masamızda tüm grup hep bir aradaydık. Yılımız bolluk ve bereket içerisinde geçsin istedik. Şarkılar söyledik, şiirler okuduk. Baharın gelişini neredeyse yaz coşkusuyla kutladık. Ateş yakıp, üzerinden atladık. Bazı inanışlarda olduğu gibi; yılın yeni gününe her şeyden olarak arınmış girmek için.

Birçok farklı inanışın ayrı tarihlerde farklı kutlamalarındaki aynı amaç olan; birlik, beraberlik, mutluluk, neşe için yine tüm ekip bir aradaydık..