WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Dağ tepe Datça..

Dağ tepe Datça..

25 Eylül 2023, 13:06

Ege’nin ve Akdeniz’in sarıp sarmaladığı Datça yarımadasında bu her iki güzel iklimin izleri olduğundan bahsetmiştik ve iklim çeşitliliğinin bitki örtüsünü zenginleştirdiğine de değinmiştik.

Bir önceki gezi notlarımızda söylediğimiz gibi; Datça’nın yemyeşil zengin bahçelerinden geçip yolumuzu dağa tepeye yöneltmiştik. Akdeniz ve Ege ikliminin yarattığı zengin bitki örtüsünün sahip olduklarını görmeye.

Yalnızca Türkiye’nin Datça yarımadasında görebileceğimiz 10’dan fazla bitki olması ve aynı zamanda Dünya’da sadece burada bulunan 2 tür bitkinin varlığı bizi heyecanlandırmıştı.

Datça yarımadası ve çevresi konumunda dolayı ilginç bir floraya sahip.

Eski çağlarda Rodos ve doğu Yunan adaları tek kara iken birçok ortak türe sahipmiş. O nedenle adalarla birçok buradaki adalarla çok sayıda ortak bitki türü olup bitkilerden birçoğu sadece bölgede sıkışmış.

Siz de Datça yarımadasının engin denizlerine yukarıdan baktığınız, güneşin denizin üzerindeki dansını seyrettiğiniz dağlarında gezinirken birçok faydası bulunan, yemeklerde, mezelerde ve de ilaç yapımında kullanılan sayamayacağımız kadar çeşitli ot türlerine rastlayabilirsiniz.

Radika, arapsaçı, silcan, eşek helvası, istifno, ısırgan, kişniş, yabani deniz börülcesi gibi otların yanı sıra melengiç (çitlenbik) ağacının yeni sürgün yapraklarından da salatalar, börekler, mezeler, kavurma yemekleri yapılmakta.

Otel Mavi Beyaz’da 2021yaz sezonu itibariyle bünyesine dahil ettiği, master şef Tevfik Alpaslan’ın lezzetlerinin yer alacağı ve işleteceği Lokanta Tevfik’te endemik yapıdaki bu bölgenin özel otlarına yer verecektir.

Yine dağlarda gezinirken, görüntüsüyle sempatinizi kazanacak, otlar, bitkiler ve dağ meyveleri yer almaktadır.

Altın otu ve deniz lavantasını evinizin en özel köşesinde dekorasyonunuz için kullanırken, adaçayı, kekik, narpuz gibi otları çayınızda, yemeklerinizde kattığı aroma ve kokularla severek kullanıyor olacaksınız.

Ege ikliminin yer aldığı Datça’nın kuzeyindeki sık ve geçilmesi zor ormanlarda gezinirken dağ çileklerinin tadına bakmadan da geçemeyeceksiniz.