WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

M.Ö 2000’li yıllara.. Datça

M.Ö 2000’li yıllara.. Datça

25 Eylül 2023, 11:42

Kuzey yüzünü Ege denizinin sarmaladığı, Güney yüzünü ise Akdeniz’in ısıttığı, Gökova Körfezi’nin komşu olduğu Datça yarımadası.

Türkiye’nin en uç noktası. Yunan adalarına en yakın konumdadır.

Tarihçesi;

Kuruluşu M.Ö 2000’li yıllara cennetten bir köşe Datça yarımadası.

İlk Karyalıların keşfettiği bu güzel cennete sonrasında Dorlar yerleşir ve komşu adalar dahil kurdukları 6 şehrin merkezi Datça yarımadasında olan Knidos seçilir.

Knidos ilk önce Datça’nın şimdiki şehir merkezi olan İskele Mahallesi’nin 2km kuzey doğusunda Burgaz mevkiinde kurulur.

M.Ö 7. ve 6. yy’larda gelişip zenginleşen şehir M.Ö 546’da Lidya devletinden Pers egemenliğine geçer.

M.Ö 4. yy’da ticari nedenlerle Knidos şehri Ege ile Akdeniz’in kucaklaştığı, yarımadanın en uç kısmı; Tekir Burnu’na taşınır.

M.Ö. 3.yy’da Büyük İskender egemenliği, M.S.2. yy’da Roma İmparatorluğu hüküm sürerken, Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılışı ile de Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’na geçmiştir bu antik şehir.

Meydana gelen büyük depremler ve M.S.7.yy’da Arap istilaları sonucu büyük oranda tahrip olan kent terk edilir.

Menteşeoğulları Beyliği topraklarına dahil eder Datça yarımadasını. Geçen 2 yüzyılın ardından Osmanlı topraklarına geçen bölge 5 yüzyıl sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir parçası olmuştur.

1909’da Osmanlı Padişahı 5.Mehmet (Sultan Reşad) zamanında Datça ismi Reşadiye olarak değiştirilse de Türkiye Cumhuriyeti döneminde yeniden Datça olur.

Muğla ilinin incisi Marmaris’ten geçer yolunuz bu cennet köşeye gelmek için. Ege’nin o kıvrımlı dağ yollarından, oksijeni bol çam ormanları arasından geçersiniz. Balıkaşıran geçidini aşarsınız ve güneşin en güzel battığı Türkiye’nin en uç noktasına ulaşırsınız.

Köyleri, koyları, her köşesi cennet yarımada Emecik köyü ile başlar. Kızlan, Reşadiye, Hızırşah diye devam eder. Eski Datça ve Datça; merkez noktadır. Karaköy, Mesudiye, Sındı Köyü, Palamutbükü, Yakaköy, Cumalı, Çeşme Köy, Belen Köy, Yazı Köy ve en uç nokta Knidos antik şehri yer alır yarımadada.

Otel Mavi Beyaz’dan çıkıp, köy köy gezelim birlikte bir daha ki sefere. :)