Ateş anlamına gelen, halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinen “cemre” ilkbaharın müjdeleyicisidir. 7 gün aralıklarla önce havaya ardından suya ve son olarak toprağa düşerek sıcaklığın artmasını sağlamakta.

Ve işte bugün beklenen 2. Cemre suya düştü.

Türkiye’nin incisi Güneybatı’da yer alan, Ege ve Akdeniz’in buluşma noktasındaki son zamanların en trend tatil beldesi Datça ve bir doğa harikası olan Palamutbükü koyunu kış aylarında ziyaret ettiniz mi? Buralarda her ne kadar suyun ısınmasını beklemeden kış boyunca ve her mevsim denizin tadını çıkaran deniz severeler olsa da, deniz suyu hepimizin alışık olduğu makul sıcaklığa bugün itibari ile geçiş yapmaya başladı. Bugün ki su sıcaklığı yaz mevsimini çok da aratmayacak şekilde 17 derece.

Her daim berraklığını koruyan, sloganımız haline gelen; “kirpiğiniz suya düşse görünür” dediğimiz Palamutbükü’nün turkuazı maviye çalan denizi her mevsim davetkarlığını sürdürmekte. Denize sıfır konumda yer alan Otel Mavi Beyaz’ın misafirleri ise kum ve minik çakıl taşlarından oluşan plajında bu keyfin tadını doyasıya çıkartıyor.

Yazarlara, şairlere konu olan Datça’nın en geniş sahil bandına sahip Palamutbükü’nün bu muazzam maviliğinin büyüleyici etkisini hissediyor olacaksınız.

Ve bir rivayete göre derler ki; Palamutbükü denizi sihirlidir. Tüm derdini alır, yerini mucizelere bırakır.

Palamutbükü’nden çıkıp Mesudiye istikametine yöneldiğinizde eşsiz Turkuaz ve berraklığıla sahip, en trend diğer koylarına rastlıyor olacaksınız. Aracınızla da ulaşabileceğiniz sırası ile Akvaryum koyu, Akçabük ve Kurubük koyları tepeden sunduğu görüntüsü ile uğramadan geçmek istemeyeceğiniz birer gizli doğa cennetidir.

Mavinin her tonuyla sizi büyüleyen Palamutbükü denizinde sualtı cennetini de keşfetmek ayrı bir doğa güzelliğinin kapısını açmakta.

Her mevsim keyif ve huzur dolu, kış ayından çok pırıl pırıl güneşi ile yaz ayının yaşandığı, baharın habercisi anemone ve badem çiçekleriyle bezeli Datça Palamutbükü koyunda uzun süren bu yaz sezonlarında Otel Mavi Beyaz misafirlerini işte tüm bu güzellikler eşliğinde ağırlıyor.

Böyle bir cennet köşesinde bulunmak ömrü uzatmaz da ne yapar?

 

 

Datça’nın En Popüler Plaj ve Sahilleri;
Datça’da balıkçılık..

Yorum yap

Diğer yazılar