Knidos; bilim, mimarlık, sanat ve şarabın kenti. Tanrıçaların, kralların ve bilim insanlarının diyarı… Güneşin koynundaki antik şehir…

Bir kent hayal edin; binlerce yıllık antik bir kent. Mermer sokaklarını adımlayıp sıcaktan bunaldığınızda kendinizi tarihi limanından ister Ege ister Akdeniz’in eşsiz denizine bırakacağınız, maviyle kucak kucağa bir kent. Datça Yarımadası’nın kalbinde saklı tarihsel ve kültürel bir hazine olan Knidos; tarih boyunca bilim, mimarlık ve sanatla iç içe olmuş. Ünlü matematikçi, fizikçi, mimar ve yasa koyucu Eudoksus, ünlü ressam Playgnotes, doktor Euryplon, dünyanın 7 harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostrostos burada yaşamış. Ünlü heykeltıraş Praksiteles, dünyaca ünlü Afrodit heykelini MÖ 4. yüzyılda burada yontmuş. Dönemin en önemli bilim insanlarından doktor Euryphon ve öğrencileri, zamanının ikinci büyük tıp okulunu Knidos’ta kurmuş.

Tarihçi Strabon’un kıyıdan akropolise doğru yükselen bir tiyatroya benzettiği Knidos’un bilim ve sanattaki öncülüğünün izlerine, kentin; Stoa, Kent Surları, Küçük Tiyatro ve Apollon Karneios Kutsal Alanı gibi bölümlerini gezerek tanıklık edebilirsiniz.

Palamutbükü, Datça

Yorum yap

Diğer yazılar