Çağla Hasadı

Tam da zamanıdır şimdi çağla hasadının. Badem güzeli beyaz kış çiçeği; Mart ayında yeşile bırakır bahar gelince dallarını. Tarlalar alabildiğine badem ağacıdır buralarda.

Bu görsel şölene Datça’da rastlarsınız ancak. Badem oluşturur Datçalıların gelirinin büyük bir kısmını. Herkes tarlalardadır şimdi Mart zamanı. Heybesini alan çıkmıştır bir badem ağacına.

Datça’nın diğer yerleşim yerlerine göre güneşin daha çok ısıttığı, sıcak Palamutbükü iklimi sunar ilk mahsulünü. Akdeniz ikliminin çam ormanlarında yağış alan bu güzel bölgede çok verimli geçer hasat zamanı. Kurak geçen kış mevsimleri azaltsa da mahsulü, devam eder dalından toplamanın keyfi halk arasında.

Bademin üç halinden ilkidir Çağla. Mahsulü ilkbaharda olan hafif ekşimsi, kıtır kıtır yemesi lezzetli bu yemişi toplamaz, dalında bırakırsanız; kurumaya yatar. Temmuz Ağustos aylarında Yaş Badem, kalan diğer aylarda da Badem olarak karşınıza çıkar. Taptaze bu yeşil yemişleri dalından yemenin yanı sıra evlerinizde turşusu yer alırken, masalarınızda da çorbasına, zeytin yağlı yemeğine, çağla taratoruna yer verebilirsiniz.

Hadi geçmeden buralarda hasat zamanı birlikte dalından toplayalım çağlaları.

Yılın son cemresi de düştü toprağa!Yılın son cemresi de düştü toprağa!
Dünya’da Kadınların Günü 8 MartDünya’da Kadınların Günü 8 Mart

Yorum yap

Diğer yazılar