Karyalılar, Dorlar ve Lidyalıların çağlar öncesinde mesken tuttuğu Datça, sükunetini bozdu ve Ege aşıklarının gözdesi haline geldi. Dağları, ovaları, koyları ve kıyılarıyla ziyaretçilerine adeta bir huzur şöleni yaşatan Datça, gezip görmek için tatilcilere pek çok alternatif sunuyor. Datça otelleri bu güzel ilçenin tadını çıkarmak isteyenleri bekliyor.

Badem, bal ve balık memleketi Datça, düşük nem seviyesi ile yazın en sıcak günlerinde bile sakinlerini bunaltmıyor. Temiz havası, enfes koyları ve zengin bitki örtüsüyle bu eşsiz belde, her bütçeye uygun otelleriyle de turistlerin rağbet gösterdiği yerlerden…

Güzeller güzeli bir yarımada olan Datça’ya 1970’li yıllara kadar ulaşım ancak deniz yoluyla yapılıyordu. Bu nedenle Datça; Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi ilçelere göre oldukça bakir kaldı. Sonraları bölgeye ulaşım imkanları da artırıldı. Ulaşımın gelişmesi ile birlikte Datça, tarımın yanı sıra turizmle de ekonomik olarak gelişmeye başladı. Konaklama tesisleri inşa edildi. Ayrıca eski evler de restorasyondan geçirilerek Datça otelleri arasındaki yerini alıp turizme hizmet etmeye başladı.

Mavi bayraklı plajları, 52 adet koyu ve tarihi hazinesi Knidos Antik Kenti ile Datça şimdi, sakinliğini koruduğu yıllara inat turistleri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Yarımadayı bilmeyen ve gezip görmek isteyenlerin aklına gelen ilk soru ise “Datça’da nerede kalınır” oluyor, haliyle… Datça otelleri ziyaretçilerin istek, beklenti ve zevkleri doğrultusunda pek çok seçenek sunuyor. Örneğin sükunet istiyorum ama merkeze de uzak olmak istemiyorum diyorsanız Mesudiye Mahallesi tam size göre… Ayrıca liman mevkiinde bulunan Sevgi Yolu ve Kumluk Yolu da merkezde konaklamak isteyenler için iyi birer alternatif. “Tamamen doğanın içinde olayım” diyenlerdenseniz Ovabükü ve Hayıtbükü’nde konaklayabilirsiniz. Doğayla kucak kucağa olan Palamutbükü’ndeki Datça otelleri ise lüks butik tesislerinden pansiyonlarına dek pek çok konaklama seçeneği sunuyor. Palamutbükü’nde, lebiderya bir konumda bulunan Otel Mavi Beyaz, mavinin en güzel tonlarını sunan denizi ve eşsiz kumsalıyla huzur bulmayı isteyenler için oldukça ideal. Begonvillerle süslü eski taş evleri ve taş sokaklarıyla Eski Datça Mahallesi de yarımadanın kültürel atmosferini yaşamak isteyenler için bir diğer seçenek. Tarihi dokusu henüz bozulmamış, dağ yamacında bir orman köyü olan Reşadiye ise huzur depolamak ve kafa dinlemek isteyenler için harika bir seçim olabilir.

Datça otelleri farklı konaklama seçenekleriyle ziyaretçilerini ağırlamaya hazır ancak yarımadada, doğayla tümüyle iç içe olmak isteyenler için kamp alanları da mevcut. Maceraperest bir arkadaş grubu ile çadırlarınızı kurup bu kamp alanlarını şenlendirebilirsiniz.

Datça Butik Otelleri Arasında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Doğayla iç içe bir anı, Çağla hasadı

Yorum yap

Diğer yazılar