Balın ne kadar değerli bir ürün olduğunu biliriz. Sağlık açısından sunduğu faydalarını göz ardı edemezken, arıların mucizevi derecede özen ve düzenle yaptıklarına hayranlık duyarız. Özellikle de oluşturdukları petekleri gördüğümüz zaman.

Datça yarımadası halkı da gelir kaynağının önemli bir bölümünü bademden sonra arıcılık ile sağlıyor.

Bal üretiminin ne kadar önemli, değerli ve zahmetli olduğunu arıcıların kovanlarını mevsimine ve hava şartlarına göre bölge bölge gezdirmelerinden anlıyoruz. Çiçek ve hava durumuna göre kuytu, korunaklı, rüzgarın fazla olmadığı, havadar, aydınlık yerlere taşınan bu kovanların eskiden sepet gibi örülerek yapılan, dış yüzeyi tezekle sıvanan, ancak eşeklerle taşınabilen kara kovan olduğunu biliyor muydunuz? Ve de böceklerden koruduğunu.

Datça iklim ve doğal özellikleri ile arıcılık için oldukça uygun bir bölge olup yılın değişik dönemlerinde değişik tatlarda bal alma imkanı bulunuyor. Akdeniz ikliminin yaşandığı Datça’nın güzel doğasında, her mevsim farklı yeşeren ağaçlar, çiçekler, arıların peteklerinde hazırladığı polenlerle farklı lezzette bal sunuyor.

Ege dağlarında yetişen, Ekim ayında yabani harıplardan Harıp Balı elde edilirken, sonrasında doğayı kaplayan piren çiçeklerinden Piren Balı elde ediliyor. Mayıs ayında ise Sandal, Pinar ve Çiçek Balı alınırken, Haziran sonunda Kekik Balı, Ağustos’ta Diken Balı oluyor. Eylül ise Çam Balı zamanıdır.

Kekik Balı Datça bölgesinin en kıymetli balıdır. Hem gelir, hem de lezzet açısından. Datça’da yetişen Kekik zamanı başka bir çiçek olmadığından; o dönemde oluşan bal en saf bal olarak biliniyor. Lezzeti ve aroması da başka bir çiçek ile karışmadığından kendini daha özel kılıyor.

Her ne kadar arılar tüketiminden fazla bal üreten canlılar olsa da günümüzde daha fazla bal elde etmek için; arılara verilen şerbetin miktarı bazı arıcılar tarafından arttırılıyor.

Orijinal bir balın içinizi yakmadan, bir kaşık aldığınızda yumuşacık ilaç gibi aktığını hisseder ve kaşık kaşık yemeğe devam edersiniz.

Otel Mavi Beyaz misafirlerinin de her kahvaltıdan sonra sorduğu ilk soru; bu orijinal balların adresi oluyor :)

Datça’da Badem
Can Baba ( Can Yücel ) DatçaCan Baba ( Can Yücel ) Datça

Yorum yap

Diğer yazılar