Datça’da sanatın adresi; UKKSA

Şiir gibidir Datça. Ege ile Akdeniz’in birleştiği noktada güneşin batışına doğru uzanan, uzun bir yarımada.

Tatlı rüzgarı ile yel değirmenlerini heyecanlandıran, tertemiz havası ile enerjinizi arttıran, üzüm bağlarında gezindiğiniz, badem çiçeklerini resimlerinize konu edindiğiniz, yemişlerini lezzetle yediğiniz yerdir Datça.

M.Ö 2000’li yıllara dayanan yaşanmışlık alır götürür sizi tarihe. Eski sokaklarında gezinirken Datça’nın zaman ve mekan kavramınız yitip gider. Arnavut kaldırımlı dar sokakları sizi masal kitaplarında hissettirir.

Her köşesiyle sanat kokan bu yarımadada kurulmuştur UKKSA (Uluslar arası Knidos Kültür Sanat Akademisi)

Uluslar arası Knidos Kültür Sanat Akademisi; Datça Reşadiye mahallesinden Knidos tabelasına doğru dönüş yapıp, Yaka köyüne ulaştığınızda karşınıza çıkıyor.

Ulusal ve uluslar arası heykeltıraşların UKKSA atölyelerinde üretmiş oldukları sanat eserleri ile süslenmiştir UKKSA’nın huzur veren bahçesi.

Her sanatçıya ve sanat meraklısına ev sahipliği yapar akademi. Her yaş grubu için plastik sanatların her alanında özgün çalışma ortamı sunarken, eğitim olanakları da sağlamaktadır.

Kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Nevzat Metin’in Bilim Sanat Yayınlarında yayınladığı Türkiye Plastik Sanatlarla ilgili kitaplarının bulunduğu ve arkeoloji, sanat tarihi, halk sanatları ve kültürü, antropoloji, edebiyatla ilgili kitapların yer aldığı keyifli ve bilgi dolu kütüphanesi bulunur.

Resim, heykel, seramik atölyelerine yer veren akademide aynı zamanda Misafir Ağırlama Programı ile konuk ettiği değerli sanatçıların ürettiği eserlerin satışı için showroom, amfi tiyatro, cafe, yemekhane ve misafirhane yer almaktadır.

Senede 50’ye yakın etkinliğin gerçekleştiği sanat akademisinde etkinlikler Şubat ayında Badem Çiçeği festivali ile başlayıp, Eylül sonuna kadar devam ediyor. Pandemi sürecinde ise etkinlikleri sağlık çerçevesi içerisinde aksatmadan devam ettiriyor.

Otel Mavi Beyaz’ın da sanata olan hassasiyeti akademinin ürünlerinden oluşturduğu eserleri otel bünyesinde sergilemesini sağlıyor.

Palamutbükü plajına inmeden ulaşabileceğiniz akademi ziyaretinizi tatil programınıza dahil edebilirsiniz.

Eminiz ki, 12 dönümlük arazi içerisinde doğanın huzuru ile buluşan sanat akademisi sanat ürünleri ve etkinlikleriyle sanat severlerin tatilini daha da renklendirecektir.

Onların emeği kutsal..Onların emeği kutsal..
Bağ Bahçe DATÇABağ Bahçe DATÇA

Yorum yap

Diğer yazılar