Datça tatili, alabildiğine masmavi bir deniz ve yemyeşil bir doğanın içinde huzuru koklamak demek… Tipik tatil yörelerinin gürültülü eğlencesi ve keşmekeşini bir kenara bırakıp yeryüzündeki cenneti görmek isteyenler Datça’da tatil fikrinin peşinden gidiyor. İşte Datça’da tatil yapmanız için 4 neden…

DATÇA HALA BAKİR, SAKİN VE GÜZEL

1970’li yıllara kadar Datça Yarımadası’na sadece deniz yoluyla ulaşılıyordu. Türkiye’de karayollarının gelişmesiyle ulaşım imkanları gelişti; bu durum Datça tatilinin yolunu açtı. Ulaşımın belli bir zamana kadar elverişli olmaması; Datça’nın, Ege’nin diğer tatil beldelerine göre bakir, sakin ve huzurlu kalmasını sağladı.

EGE’NİN EN GÜZEL KOYLARI DATÇA’DA

Palamutbükü, Hayıtbükü, Ovabükü, Kızılbük; sadece Türkiye’de değil dünyada da parmakla gösterilen koylardan… Datça’nın koylarını ziyaret edenler, mavinin en güzel tonlarına karışan incecik beyaz kumları görünce adeta büyüleniyor. Datça’da tatil yapanların uğrak noktaları olan bu koylar, yaz-kış güzelliğini koruyor. Koyların yanı sıra kekik ve adaçayı kokan, begonvillerin süslediği taş evler ve daracık taş sokakların bulunduğu köyler; Datça’da enfes bir tatil için ziyaretçilere çağrıda bulunuyor.

ÜÇ B’NİN LEZZET KENTİ: BAL, BADEM, BALIK…

Datça’nın sadece denizi ve kumu değil, havası da şifalı… Bitki örtüsünün bakirliği, bölgede oldukça doğal ve kendine özgü besin kaynakları yaratmış. Şifalı otlar ve taze bitkilerle yapılan yemek ve mezeler akşam sofralarını; evaiçeşit meyve sebzelerle hazırlanan reçel ve marmelatlar mükellef kahvaltıları süslüyor. Doğa ve şifa, Datça’da tatil yapmak için başlı başına bir neden. Datça özellikle bal, badem ve balık konusunda iddialı… Datça’da tatil yapanlar, bol oksijenin açtığı iştahlarıyla balın, balığın ve bademin en lezzetlisinin ve tazesinin tadına varıyor. Hele ki Datça hurması, beldeye özgü endemik tatlardan biri… Kekik, adaçayı ve badem çiçeklerinin rayihası, Datça’nın insanın ömrüne ömür katan havasını nota nota güzelleştiriyor.

TARİHİN İZİNİ SÜRMEK İSTEYENLER İÇİN KNİDOS

Datça tatilini bir de tarihsel mirasla zenginleştirmek isteyenler Knidos Antik Kenti’nin yolunu tutuyor. Knidos Antik Kenti, özellikle kültür tatilinin peşinde olanların es geçemeyeceği bir yer. Antik kent, tatilcileri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Büyük ve küçük iki amfi tiyatro, akropol, odeon, Dionysos Tapınağı, İyon büstleri ve Korint Tapınağı; Knidos Antik Kenti’nde, bin yıllık görkemli bir tarihin bekçiliğini yapıyor. Knidos Antik Kenti’ne yapacağınız ziyaret ile Datça tatilini bir kültür turuna dönüştürebilirsiniz.

Butik Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Datça'da Palamutbükü'nü Görmeden Dönmemeniz için 4 Neden

Yorum yap

Diğer yazılar