Haydi Palamutbükü’ne gidelim..

Datça yarımadasına ulaştığınız o kıvrımlı yollar Palamutbükü koyuna doğru devam eder.

Yine çam ormanlarının kokusu arasında devam eden yol, Palamutbükü koyuna geldiğinizde yerini bozkır dağlara bırakır.

Datça Reşadiye mahallesinden Knidos tabelasından sağa döndüğünüzde cennet koyun alır götürür sizi. Yaka köyüne ulaşır, Yaka Köy camiinden sola kıvrılırsınız.

Şanslıysanız, Şubat ayında gelenler görmüştür; yol üzeri beyaz gelin kış badem çiçekleri süsler yolculuğunuzu. Bir durup resim çektirmeden geçmek istemezsiniz.

Başladınız mı yokuştan aşağı sallanmaya bir kare fotoğraf daha almak istersiniz. İşte karşınızda Palamutbükü adası. Gördüğünüz manzara; kuş bakışı badem ağaçlı tarlaları, evleri, Datça’nın en uzun plajı ve adası.

Ege ile Akdeniz’in buluştuğu, Türkiye’nin en uç noktası olan Datça yarımadasının 2 km’lik en uzun sahil bandına sahip Palamutbükü koyu’dur.

Greenpeace tarafından her 5 yılda bir alınan toprak örnekleri sonucu en temiz sahil bandına sahip Datça yarımadası olsa da Palamutbükü denizi bu çanaktaki en temiz koy olarak bilinir. Uzun ve açık bir koy olması ve rahatsızlık vermeyen sürekli devam eden bir akıntı olması sebebiyle her daim temizliğini ve berraklığını korumaktadır.

2 km’lik sahil bandında 100’ün üzerinde işletmeye rastlayabilirsiniz. Konaklama yeri (otel, apart, pansiyon vb.), kafe, restoran, market, süper market, köy ürünleri ve daha bir çoğu.

Bunların içerinde de en şanslı plaja sahip olan Otel Mavi Beyaz’dır. Koyun en solunda, limandan ve teknelerden uzak olması en büyük şansıdır. Ve otelin özel arıtma sistemi olması plajının, denizin daha da temiz ve berrak olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle her derler; “Otel Mavi Beyaz’ın denizine girmeden, denize girdim demeyeceksiniz.”

Yaka köy’e bağlı bu koy Çeşme köyle de iç içedir. Bir yanında Mesudiye komşu olurken, bir tarafında da Knidos yolu görünür.

Mesudiye’ye uzanan yolu üzeri birbirinden turkuaz, sizi içine alan koyları bulunur.

Zeytin ve badem yetiştirilen bu bölgede yerli halktan alacağınız yumurta, süt, peynir, badem, bal ve kekik de en doğal, organik ürünler olacaktır.

Doğası, denizi, yaz esintisi ile tatiliniz için seçeceğiniz, turkuazın binbir tonu ile cennetinin köşesi Palamutbükü koyu üstünde yer alan Yaka köy UKSA sanat merkezini de ziyaret etmeden gitmeyin deriz!

M.Ö 2000’li yıllara.. DatçaM.Ö 2000’li yıllara.. Datça
Onların emeği kutsal..Onların emeği kutsal..

Yorum yap

Diğer yazılar