Datça yarımadasının geçmişi, şehrin ilk temelleri, antik şehir Knidos’un 4000 yıl önceye dayanan bir şarap tarihi vardır. O günlerden günümüze gelir şarap lezzeti. Hele de böylesi aşk dolu görkemli manzaralar olunca!

Bir hoş olur gün batımları. Yerli üzümlerinden yapılmış yerli tatlarla mayhoşlanır ağız tatları.

Buna rağmen çok sayıda üzüm bağı ve şarap üretim yerine rastlamak zordur Datça yarımadasında. En bilindik Datça Şarapçılık Vineyard ve Knidos Şarapçılık’tır bu bölgede. Üzüm bağlarını gezebildiğiniz, tadım menüsüne erişebildiğiniz ve de sevdiklerinizle keyifli içiminize bar veya kafelerinde devam edebildiğiniz yerler.

Değirmenaltı mevkine gelince yolun sağ tarafında, tepede kalan, artık kullanılmayan, tarihi değirmenler dikkatinizi çekecek; bunların tam karşısında yepyeni bir değirmen ve çevresine inşa edilmiş binalar göreceksiniz. İşte burası Datça Şarapçılık.

Reşadiye mahallesine doğru devam ettiğinizde ise anayola paralel sağ iç yolda Knidos Şarapçılığa düşecek yolunuz.

Datça’nın şarapçılığa el veren, klasik Akdeniz ikliminden farklı tarafı bol rüzgarı ve düşük nemli yapısı. Rüzgar, güneşin batışıyla beraber serinlik sağlıyor ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkını artırarak üzümlerin çok yönlü bir şekilde gelişimine olanak veriyor. Düşük nem nedeniyle de aşırı sulamaya ihtiyaç duymayan asmalar derinlere kök salabiliyor.

Ve bölgede farklı tatlarda fermante edilmiş, çeşitli yerli üretim şaraplar bulabiliyor olacaksınız. Bu yöresel ve özel tatların uygun fiyatlarda olması da şarap sever sevdiklerinize Datça’ya özgü hediye seçeneği oluşturacaktır.